Pomalu tažený boršč
Venku je počasí, že by psa člověk nevyhnal. Musím se přiznat, že v tomto období mám vždy chuť na poctivou silnou polévku plnou chutí, která zasytí a zahřeje. Tento můj požadavek naprosto splňuje pravý pomalu tažený ukrajinský BORŠČ.
Tato polévka je historické národní ukrajinské jídlo, o kterém jsou dochovány zmínky již z 15.spoletí. Odkud pochází název boršč není zcela známo, ale některé kulinářské zdroje tvrdí, že se dříve jako zelenina používala do této polévky nať bolševníku obecného, zvaného též „bršť“.
Díky kombinaci nejrůznější kořenové zeleniny je boršč opravdu výborný a přitom silný díky masovému vývaru, ve kterém se vše společně vaří. Vaření tohoto receptu je časově náročnější, ale je to opravdu polévka stylu „Eintopf“, takže naházíte vše do jednoho hrnce a jdete třeba jako my na procházku. Přijdete domů a máte uvařenou výbornou sytou polévku plnou chutí, vitamínů a bez jakýchkoliv konzervačních látek a emulgátorů.
Časová náročnost: 15 minut příprava / 2-8 hodin vaření
Počet porcí: 8-10 porcí
Ingredience:
- 500 g masa (já dávám hovězí na guláš, ale můžete i napůl dát vepřové)
- ½ menší hlávky zelí (vždy dávejte zelené)
- 2 velké červené řepy
- 2 velké mrkve
- 2 velké brambory
- 2 velké stroužky česneku
- 1 cibule
- Koření: 5 bobkových listů, 10 kuliček nového koření, 10 kuliček černého pepře
- 1 lžíce gulášové papriky (výborná je i paprika pečená)
- 1 lžíce kmínu vcelku (není běžně v receptech – přidávám já proti nadýmání)
- 1-2 lžíce octu
Já jsem si zvolila protentokrát na vaření multi-cooker KitchenAid, ale stejný postup platí i při vaření v běžném hrnci na plotně.
Krok č. 1: Nejprve si připravíme všechny suroviny, jelikož pak půjde vše ráz na ráz do hrnce jako „Eintopf“. Veškerou kořenovou zeleninu (řepa, brambor, mrkev, cibule) včetně masa nakrájíme na menší kostičky (já mám nástavec na kuchyňského robota KitchenAid, který dělá kostičky, takže to mám o to lehčí). Zelí nakrájíme na tenké nudličky (já mám opět robot co to nakrájí za mě).
Krok č.2: Nejprve si rozpálíme plátek másla s troškou oleje a něm zprudka osmahneme cibuli a maso (u multicookeru je to režim Sear/osmahnutí a pokud máte i míchadlo, tak jej pusťte na režim míchání po 2 minutách) trvá to cca 5-7 minut. Jakmile je vše zprudka osmahnuto a maso „zataženo“ přidáme papriku, kmín, prolisovaný česnek a minutku orestujeme (míchadlo v multicookeru pustíme na 1 – míchaní pomalu).
Krok č.3: Vsypeme veškerou kořenovou zeleninu a po dobu 5 minut zprudka restujeme (míchadlo v multicookeru pustíme na míchání po 2minuchách).
Krok č.4: Vše zalijeme vodou, tak aby byla její hladina cca 2-3cm nad zeleninou a vhodíme zbylé koření (já mám takovou vychytávku na pepř a nové koření, abych ho nemusela poté pracně lovit z polévky, tak jej dávám do sítka na čaj, ale můžete použít i třeba plátýnko, do kterého koření zavážete a po uvaření vyjmete).
Krok č.5: Vše přivedeme k varu a necháme mírně probublávat 6-8 hodin (na multicookeru nastavte slowcook neboli vaření při nízké teplotě, na plynovém sporáku snižte plyn na co nejméně a na indukci dej 2) a můžete jít v klidu na procházku. Čím déle a pomaleji budete boršč táhnout tím bude mít silnější chuť. Samozřejmě pokud spěcháte můžete vařit na vyšší stupeň a bude vám stačit doba vaření 90minut.
Krok č.6: Vyndáme koření a přisypeme zelí a 2 lžíce octu a ještě 1 hodinu pozvolna vaříme. Pokud spěcháte, tak na vyšší stupeň stačí 20minut.
Krok č.7: Až nyní na závěr vše osolíme a případně opepříme či přidáme ještě ocet.
Správný boršč se podává s lžící zakysané smetany navrch. Enjoy your boršč 🙂
Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu
Vaše #AlishaEasyCooking
Něco na víc:
- Pokud chcete mít polévku ještě „silnější a plnější“ chuti, tak přidejte na vyvaření kosti nebo zeleninu zalijte vývarem nikoliv pouze vodou.