Chia celozrnný chleba
Spousta z vás mi psala, že vás baví pečení semnou a moje rychlochlebíky, takže tu mám pro vás další recept na chleba z rubriky PEČEME S ALISHOU rychle, chutně a bez stresu…
…tentokrát si uděláme zase trošku zdravější chlebík CHIA CELOZRNNÝ CHLEBA, ale nebojte se, protože jako vždy je to rychlovka hotová do 2hodin bez zadělávání kvásku, zdlouhavého hnětení a kynutí.
Jak už všichni víte, tak moje chlebíky jsou pouze ze sušeného droždí se, kterým se velice snadno a rychle pracuje, máte ho kdykoliv po ruce a je zaručené, že vám chlebík vždy krásně vykyne i začátečníkům. Za 2hodiny máte upečený, vlastní chleba bez jakýkoliv konzervantů a chemie. Především, když nestihnete nakoupit, tak večer zaděláte, upečete, přes noc necháte vychladnout a ráno máte úžasný křupavý chlebík.
A můžu vám říct, že tento chleba si zamilují i nemilovníci „zdravější stravy a semínek“, protože díky vyšší hydratací (čili vyššímu podílu vody v těstě) je velice nadýchaný, s krásnými oky a vevnitř vlhký a zvenčí křupavý.
Časová náročnost: 15 minut příprava / 60+20 minut kynutí/ 40 minut pečení
Počet porcí: 1 bochník váha cca 850 g
- 500 g hladké pšeničné celozrnné mouky
- 450 ml vlažné vody
- 1 sáček sušeného droždí
- 1lzíce kmínu
- 1lzička soli
- 5 lžic chia semínek
Na začátek bych ráda zdůraznila, že na tento chlebík nepotřebujete kuchyňský robot a nemusí se ho bát ani začátečníci. Jde krásně dělat i v ruce, protože stačí opravdu jen rychle suroviny promíchat.
Krok č.1: Nejprve si uděláme, tak zvanou „záparu“. Což znamená, že si chia semínka zalijeme vlažnou vodou a necháme je cca 15minut „nacucat“ vodu. Nelekejte se, protože chia semínka nasáknou vodu a vznikne gelovitá směs – díky tomu se dává do chleba více vody.
Krok č.2 Smícháme všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí. (Hodně pekařů a pekařinek je naučeno mouku prosívat, ale při pečení chleba není potřeba).
Krok č.3: Do suché chlebové směsi nalijeme záparu z chia semínek a začneme postupně zapracovávat. Nedělejte na pomoučeném válu, ale rouvnou v míse, ve které necháte těsto kynout. Těsto bude dost tekuté a lepkavé díky vyšší hydrataci, ale to nevadí.
Krok č.4: Připravené těsto, zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě minimálně 60minut kynout (já se musím přiznat, že ho většinou dávám pod peřinu a díky té vlažné vodě si vytvoří vlastní teploučko.) Pokud víte, že nebudete mít čas chlebík za tu 1-2 hodiny péct, tak dejte těsto do plastové krabičky s víkem, aby se „nevysušilo“. Takhle nachystané těsto vám vydrží až 12 hodin. (Nakynuté těsto zvětší svůj objem 1-2x).
Krok č.5: Nyní těsto vyklopíme na navlhčené prkýnko a budeme tzv. „překládat“ (aby se vám těsto nelepilo na prsty, tak si nachystejte i sklenku s vodou a v ní si prsty namáčejte). Toto překládání neboli uchopení kousku těsta mezi prsty, vytažení cca 10cm a vtlačení do středu uděláme cca 10x. Poté těsto otočíme, aby místo kam jsme těsto vtlačovali bylo dole, potřeme trošku vodou a dáme bokem – nechat dokynout na cca 30 minut než se nám nahřeje hrnec/forma a trouba na 250°. Jak jsem již říkala, tak těsto je více hydratované, takže nebude držet tvar, ale to nevadí. Čím vyšší hydratace tím je chleba vevnitř po upečení vláčnější.
Já nejraději peču chleba v celo kovovém hrnci (viz. předchozí recepty na chleba), ale tentokrát vám chci ukázat variantu s pečící formou na dort a alobalem.
Krok č.6: Vyndáme nahřáty/nažhavený hrnec/formu z trouby a rychle do něj přendáme chleba (na přendávání chleba si navlhčete ruce, ať se vám chleba nelepí), můžeme posypat ještě chia semínky, zavřeme pokličkou nebo v našem případě přikryjeme alobalem a pečeme na 250°C 20 minut a dalších 20 minut bez pokličky na 200°C.
Krok č.7: Že je chleba upečený poznáte poklepáním (při poklepání by měl chleba znít „dutě“). Ještě za tepla chleba vyklopíme z hrnce/formy a necháme vychladnout při pokojové teplotě na mřížce, aby zespodu proudil vzduch a nezapařil se.
Zkuste chleba nesníst ještě teplý, ať Vás nebolí břicho jako mě. Ale hold teplý chleba s máslem je nejlepší… Enjoy your homemade chlebík 😊
Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu
Vaše #AlishaEasyCooking
Něco na víc:
- v případě, že doma nemáte sušené droždí můžete použít i běžné v kostce cca 20g na 500g mouky. Droždí nechte rozpustit v části vlažné vody, kterou zalijete chlebovou směs. Postup je dále totožný jako u sušeného droždí.
- Video recept na tento chia chlebík naleznete na mém Instagramu AlishaEasyCooking