Cibulový chleba
Už dlouho vám slibuji recepty na chlebíky, co si pravidelně sama doma peču. O víkendu vás opravdu nadchla domácí pizza z cibulového těsta. Ani jsem nečekala kolik z vás je milovníky cibule stejně jako já 😊
Tak dneska si upečeme CIBULOVÝ CHLEBA, a aby byl zdravější, tak bude z celozrnné špaldové mouky, která v sobě nemám takový obsah lepku, jak mouka pšeničná.
Jelikož moto mého blogu je S Alishou v kuchyni, aneb zdravější vaření s radostí a bez stresu – především to BEZ STRESU, tak tento můj recept na domácí chlebík je ze sušeného droždí se, kterým se velice snadno a rychle pracuje, máte ho kdykoliv po ruce a je zaručené, že vám chlebík krásně vykyne! Za 2 hodiny máte upečený, vlastní chleba bez jakýkoliv konzervantů a chemie. Především, když nestihnete nakoupit, tak večer zaděláte, upečete, přes noc necháte vychladnout a ráno máte úžasný křupavý chlebík z libovolní mouky s libovolnou kombinací ingrediencí 😊
Časová náročnost: 15 minut příprava / 60+30 minut kynutí/ 40 minut pečení
Počet porcí: 1 bochník váha cca 800 g
- 500 g celozrnné jemně mleté špaldové mouky
- 350 – 375 ml vlažné vody
- 1 sáček sušeného droždí
- 1 lžíce kmínu (můžete vynechat, ale já do chleba vždy dávám kmín pro lepší trávení)
- 1 lžička soli
- 1 velká cibule
- 1 plátek másla
Na začátek bych ráda zdůraznila, že na tento chlebík nepotřebujete nutně kuchyňský robot! Jde krásně dělat i v ruce a využít hnětení jako takovou „antistresovou“ terapii 😊
Krok č.1: Nakrájíme si cibulku a necháme ji 5 -7 minut opéct do zlatova na másle. Já vždy používám máslo, jelikož cibulka opečená na másle dá chlebu lepší chuť. Cibuli krájím vždy na proužky, jelikož ji mám ráda v chlebu, jak se říká „přiznanou“.
Krok č.2: Smícháme všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí. (Hodně pekařů a pekařinek je naučeno mouku prosívat, ale při pečení chleba není potřeba).
Krok č.3: Do suché chlebové směsi přidáme osmaženou „zchladlou“ cibulku a začneme postupně zapracovávat vodu. Pokud hněteme za pomoci robota, tak já hnětu na malé otáčky, aby zůstala cibulka v celku. Pokud těsto vypracováváte ručně, vodu zapracovávám v první fázi za pomocí jídelního nože/lžíce (já zapracovávám vždy vlažnou až teplejší vodu, aby těsto rychleji kynulo). Až zapracujeme vodu, tak těsto hněteme, tak dlouho dokud se nepřestane lepit cca 5 minut.
Krok č.4: Pokud jsme těsto zpracovávali ručně, tak jej přendáme do mísy. Mísu s těstem zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě minimálně 60 minut kynout (já se musím přiznat, že ho většinou dávám pod peřinu a díky té vlažné vodě si vytvoří vlastní teploučko.) Pokud víte, že nebudete mít čas chlebík za tu 1-2 hodiny upéct, tak dejte těsto do plastové krabičky s víkem, aby se „nevysušilo“. Takhle nachystané těsto vám vydrží až 12 hodin. (Správně nakynuté těsto vám zvětší 1-2x objem a udělají se v něm bublinky).
Krok č.5: Nyní těsto vyklopíme na navlhčené prkénko a budeme tzv. „překládat“ viz. foto (aby se vám těsto nelepilo na prsty, tak si nachystejte i sklenku s vodou a v ní si prsty namáčejte). Toto překládání neboli uchopení kousku těsta mezi prsty, vytažení cca 10cm a vtlačení do středu uděláme cca 10x. Poté těsto otočíme, aby místo kam jsme těsto vtlačovali bylo dole, potřeme troškou vody a dáme bokem –nechat kynout na cca 30 minut (těsto můžete i zakrýt pomoučenou nebo navlhčenou utěrkou). V případě, že chleba děláte z celozrnné špaldové mouky, tak se nelekejte, že těsto se může trošku trhat a nejde tak dobře „vytahovat“ – je to díky malému množství lepku.
Krok č.6: Mezitím co nám těsto znovu kyne si dáme předehřát troubu na 250° včetně hrnce, ve kterém budeme chleba péct cca 30 minut.
Krok č.7: Vyndáme nahřáty/nažhavený hrnec z trouby a rychle do něj přendáme chleba (na přendávání chleba si navlhčete ruce, aby se vám chleba nelepil), přiklopte pokličkou a pečeme na 250°C 20 minut a dalších 20 minut bez pokličky na 200°C (poklička i hrnec musí být celokovové, aby se plast neroztavil a sklo neprasklo).
Krok č.8: Že je chleba upečený poznáte poklepáním (při poklepání by měl chleba znít „dutě“). Ještě za tepla chleba vyklopíme z hrnce a necháme vychladnout při pokojové teplotě.
Zkuste chleba nesníst ještě teplý, ať Vás nebolí břicho jako mě. Ale hold teplý chleba s máslem je nejlepší a obzvláště tento cibulový… Enjoy your homemade cibuláč 😊
Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu
Vaše #AlishaEasyCooking
Něco na víc:
- chleba můžete péct samozřejmě i na pečícím papíře bez hrnce, ale bude to pracnější, jelikož budete muset zajistit v troubě vlhkost. Vlhkost zajistíte, takže dáte pod chleba další hrnec, který musí být také rozžhavený, nalejete do něj cca 1dl vody, troubu rychle zavřete a necháte vypařit.
- v případě, že doma nemáte sušené droždí můžete použít i běžné v kostce cca 20g na 500g mouky. Droždí nechte rozpustit ve vlažné vodě, kterou zalijete chlebovou směs. Postup je dále totožný jako u sušeného droždí.
- pokud chcete, aby cibulový chleba vypadal lákavěji, tak část osmažené cibulky dejte na vrch chleba,
- Video recept na tento domácí cibulový chlebík naleznete na mém Istagramu – https://www.instagram.com/alishaeasycooking/
- recept na domácí pizzu z cibulového těsta, o které se zmiňuji v úvodu receptu – https://alishaeasycooking.com/domaci-pizza-z-cibuloveho-testa/