Základní kmínový chléb
Říká se, že tchýně a uzený je nejlepší studený a když si k tomu uzenýmu dopřejete domácí ještě teplý chleba, tak je to úplná pecka. Upečte si můj DOMÁCÍ ZÁKLADNÍ KMÍNOVÝ CHLÉB, který zvládne opravdu každý.
Jelikož motto mého blogu je S Alishou v kuchyni, aneb s radostí a bez stresu – především to BEZ STRESU, tak můj recept je pouze ze sušeného droždí, nikoliv z domácího kvásku, jak je nyní trendem.
Tento chleba je výborný a díky sušenému droždí rychlý na přípravu, nemusíte ho složitě překládat, nechávat přes noc kynout v lednici a bůh ví co za vědu – za 2 hodiny ho máte upečený i s kynutím, klidně někde na chalupě zasypané sněhem. Nebo když zjistíte večer, že vám došlo pečivo na snídani, tak večer zaděláte, upečete, přes noc necháte vychladnout a ráno máte úžasný křupavý chlebík.
Časová náročnost: 10 minut příprava / 60 / 40 minut pečení
Počet porcí: 1 bochník váha cca 750 g
- 500 g hladké pšeničné mouky (s vyšším procentem lepku budete mít větší oka a bude se vám s těstem lépe pracovat – černá Pernerka je ideální)
- 375 ml vlažné vody
- 1 sáček sušeného droždí
- 1 lžíce kmínu
- 1 lžička soli
POSTUP:
- Smíchejte všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí. Do suché chlebové směsi začněte postupně zapracovávat vodu(já používám vždy vlažnou vodu, aby těsto rychleji kynulo). Těsto hněťte, dokud se nepřestane lepit cca 5minut.
- Pokud jste těsto dělali v ruce, tak jej nyní přendejte do mísy nebo nechte v míse od robota, zakryjte utěrkou a nechejte na teplém místě minimálně 60minut kynout (já se musím přiznat, že ho většinou dávám pod peřinu a díky té vlažné vodě si vytvoří vlastní teploučko.) Když těsto necháte kynout o něco déle, tak nevadí.
- Nyní těsto vyklopte na navlhčené prkénko a budeme tzv. „překládat“ (aby se vám těsto nelepilo na prsty, tak si nachystejte i sklenku s vodou a v ní si prsty namáčejte). Toto překládání neboli uchopení kousku těsta mezi prsty, vytažení cca 10cm a vtlačení do středu udělejte cca 10x. Poté těsto otočte, aby místo kam jsme těsto vtlačovali bylo dole, posypte moukou a nechte bokem než se vám rozehřeje trouba cca 20minut.
- Mezitím co nám těsto znovu kyne si dejte předehřát troubu na 250° včetně hrnce/formy ve kterém budeme chleba péct (pozor poklička i hrnec musí být celokovové, aby se plast neroztavil a sklo neprasklo).
- Vyndejte nahřáty hrnec z trouby a rychle do něj přendejte chleba(na přendávání chleba si navlhčete ruce, ať se vám chleba nelepí), zavřete pokličkou (případně alobalem) a pečte na 250°C 20 minut a dalších 20 minut bez pokličky na 200°C.
- Ještě za tepla chleba vyklopíme z hrnce a necháme vychladnout při pokojové teplotě.
Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu
Vaše #AlishaEasyCooking
NĚCO NAVÍC:
- zkuste dát půl na půl pšeničnou a žitnou mouku (ale pozor chleba bude hodně hutný),
- ozvláštnit jej můžete třeba pečenou cibulkou (zamíchejte do základního těsta již před kynutím),
- můžete využít i zbylou syrovátku z přípravy domácí lučiny a nahradit s ní vodu
- chleba můžete péct samozřejmě i na pečícím papíře bez hrnce, ale raději ho více kontroluje, aby se nespálil,
- v případě, že doma nemáte sušené droždí můžete použít i běžné v kostce cca 20g na 500g mouky