JAK VYBRAT KUCHYŇSKÉ NÁDOBÍ, ABY BYLO KVALITNÍ, UNIVERZÁLNÍ A VYDRŽELO, aneb praktičnost v praxi s Alishou
Poslední dobou se mi množí dotazy na kuchyňské nádobí, jaké mám a jak vybrat to správné poměr cena/výkon. Mýma rukama prošlo už hodně druhů nádobí – za začátku jsem vždy byla nadšená a pak jsem postupně zjišťovala nedostatky. Nádobí není levná investice a člověk chce, aby vydrželo spoustu let, tak já vám poradím na co se zaměřit při výběru.
- Hlavně nedělejte zbrklé nákupy, že třeba vidíte něco v akci – možná sice ušetříte par korun, ale nakonec pak zjistíte, že jste koupili něco co vám vůbec nevyhovuje nebo vůbec nevyužijete –mějte na paměti, že si hrnce vybíráte na x-let a budete s nimi denně pracovat.
- Před výběrem nádobí se zamyslete jaké jídla vaříte – klidně si sepište seznam 15 nejoblíbenějších pokrmů, protože z toho ihned poznáte jaké druhy/velikosti hrnců by se vám hodily.
- Záleží samozřejmě i na počtu osob, pro které vaříte – single, kteří vaří jen příležitostně, budou potřebovat jiné nádobí než čtyřčlenná rodina, kde se vaří denně.
- Mějte také na paměti, že větší počet kusů nádobí i stejné velikosti vám umožní vařit několik jídel najednou a pokud vaříte pro mnohočlennou rodinu, tak se vyplatí zainvestovat i do indukční desky, která má více jak 60cm, protože na ni dáte více hrnců, nebo dva velké vedle sebe, což na 60cm nejde (ale o tom až příště).
- Nezapomeňte myslet i na to na jaké varné desce budete nádobí využívat, zda jej chcete mýt v myčce či dávat zapékat do trouby.
- Sady nádobí mohou být různé. Některé obsahují pouze hrnce, jiné kombinaci hrnců, kastrolů a rendlíků. V početnějších setech naleznete vedle pánve i specifičtější kusy nádobí.
Základní druhy nádobí
- Hrnec
Klasický hrnec má střední výšku, užší průměr a dvě ucha. Vejde se obvykle i na menší plotýnku, Průměry hrnců se nejčastěji pohybují od 10 do 30 cm s objemem cca 2–6 l.
- Kastrol
Kastrol má oproti hrnci menší výšku a širší průměr. Ani jemu často nechybí dvě ucha pro uchopení. Ty nejvíce používané mají průměr mezi 16–24 cm a objemem cca 1–4 l. Pro vaření v kastrolu je potřeba použít větší plotýnku, ale díky tomu umožňuje rychlé a rovnoměrné ohřátí obsahu.
- Rendlík
Jedná se o nižší hrnec s dlouhou rukojetí. Někdy má i zobáček na snazší nalévaní. Rendlíky jsou skvělé pro ohřívání čehokoliv tekutého, co pak přeléváte na talíř. Jejich průměr bývá 16–24 cm s objemem cca 1 l.
- Pánev
Nízká plochá nádoba s dlouhou rukojetí. Slouží především ke smažení, restování. Důležitým parametrem je její vnitřní vrstva – aby byla nepřilnavá a pokrmy se nepřipalovaly. Pánve jsou různě vysoké – univerzální pánve jsou vysoké 4–9 cm, výška pánve WOK se pohybuje kolem 11 cm, palačinková bývá max. 2 cm.
Materiál nádobí:
Materiálů, ze kterých je vyrobené nádobí je nepřeberné množství. Nejčastěji se můžete setkat se: smalt, litina, keramika, titan, měď nebo nerez.
Za mě na celé čáře co se týče praktičnosti a poměru ceny a kvality výkon vyhrává NEZER.
- NEREZ je nejpoužívanější materiál na kuchyňské nádobí – je nejodolnější, nejbezpečnější, nenáročný na údržbu, dá se říci, že přežije defacto vše. A proto je to pro mě jasná volba.
Váha s dno nádobí
Dno je jedna z nejdůležitějších částí každého nádobí. Když si koupíte kvalitní nerezové nádobí, které má silné sendvičové dno, tak se v něm málo co připálí. Dno plynule předává teplo dovnitř nádoby bez výkyvů, po celé své ploše, což usnadňuje vaření a zabraňuje připalování.
Kvalitní nádobí je těžké, možná vám to vadí, že je v ruce těžké, ale v tom je ta kvalita.
Když je nádobí lehké, má tenké dno a to se vám časem vyboulí a nebude se vám v hrnci dobře vařit, protože teplo už nebude rovnoměrné a bude se vám vše připalovat.
Úchyty nádobí a poklice
V dnešní době jsou hitem plastová ucha, která nepálí při vaření a skleněné poklice, že do hrnce vidíte – ano, je to krásný design, ale pro opravdové kuchařky na prd. Celonerez je prostě nej.
Pokud máte ucha plastová a poklici skleněnou, tak hrnec nemůžete dát do trouby, což je velký škoda třeba při pečení chleba. A hlavně plastové částice nemají takovou životnost jako nerezové. Časem prasknou a náhradní díl už neseženete – nemluvě o tom, že jsou k hrnci přišroubované, takže se to nich dostává špína.
Celonerozové jsou přinýtované, takže se do nich nedostane špína a vydrží na do smrti.
Skladování nádobí
Než si pořídíte hrnce, promyslete si, kam je v kuchyni umístíte. Nejlepší jsou sady, kde jednotlivé kusy hezky zapadají do sebe, takže nemusíte skladovat každý kousek zvlášť.
MOJE VOLBA
No a když jsem si odpověděla na tyto všechny otázky, tak mi vyšlo, že chci „těžké“ celonerezové ocelové hrnce a tak mi v kuchyňském studiu VORÁČ kde jsem kupovala kuchyň doporučili nádobí Teka.
Teka vyrábí dlouhé roky i dřezy a baterie, takže mají s nerezovou ocelí dlouholeté zkušenost a jejich hrnce využívají především profesionálové. Poměr cena/kvalita je opravdu parádní. A hlavně jejich hrnce jsou vhodné jak pro indukci, sklokeramiku, plyn, tak i do trouby.
Mají kombinaci hrnců, kastrolů a rendlíků a především ten největší hrnec má objem skoro 7litrů, takže paráda na vývary.
Mrkněte na video: Kuchyňské nádobí