Sezóna sklizně hrášku a jiné zeleninky začíná. Tak jako třešně i hrášek letos dozrál kvůli enormnímu teplu dříve. Pamatuji si, jak mi tuto polévku vařila babička vždy začátkem prázdnin. Prošla zahrádku, protrhala pár mrkviček, pórků, petrželí, aby ta zelenina, co zůstala v zemi měla prostor sílit a z toho co našla vždy uvařila tuto vynikající polévku. Jako velká spousta dětí jsem i já neměla pozitivní vztah k zelenině a už vůbec né k té vařené. Tato polévka byla jediná, kterou jsem jedla – asi díky tomu, že mi vždy do ní babička „rozkvedlala“ vajíčko, které už od dětství miluju.
Tato polévka je velice nenáročná, jelikož se vše vaří současně v jednom hrnci. Je také velice rychlá, jelikož příprava i vaření vám zabere cca 30minut. A především, se vašim zeleninovým kreacím meze nekladou a můžete do ní dát jakoukoliv zeleninu co najdete doma v lednici nebo na zahradě. Takže pokud máte zahrádku, tak šup šup protrhat pár mrkviček a pórků a jdeme vařit.
P.S: tato polévka je v hodná i pro vegetariány a je bez jakýchkoliv éček, glutamátů a podobných novodobých chemických „chuťovčiček“.
Časová náročnost: příprava 5 – 10 minut / 20 minut vaření
Počet porcí: 6 porcí
- 1 vetší pórek
- 2 větší mrkve
- 2 velké brambory
- 2 řapíkaté celery
- 2 stroužky česneku
- 1 hrst hrášku
- 2 vejce
- koření: kmín celý, muškátový oříšek, pepř
Krok č.1: Očistíme si zeleninu a nakrájíme na kostečky brambory/mrkev/celer, pórek na kolečka a česnek propasírujeme v lisu na česnek.
Krok č.2: Do hrnce, nejlépe s velkým průměrem, aby se nám dobře zeleninka rozprostřela s osmažila, nalijeme lžičku olivového oleje a zároveň vhodíme plátek másla (zelenina je vždy nejlepší restovaná na másle, to už říkávala moje babička a měla svatou pravdu. Trošku olivového oleje dávám proto, aby máslo „nadstavil“ a máslo se tím pádem tolik nepřipalovalo). Olej a máslo necháme pořádně rozehřát.
Krok č.3: Nejprve na máslo vhodíme pórek nakrájený na kolečka a necháme ho trošku zezlátnout. Následně přihodíme prolisovaný česnek, mrkev a řapíkatý celer a dalších 5minut vše společně restujeme.
Krok č.4: Nyní na orestovaný zeleninový základ nasypeme koření kmín/ muškátový oříšek/ pepř a chvilku opět restujeme. (Koření vždy přidávám do orestovaného zeleninového základu a chvilku ještě restuji, jelikož tím se ještě víc rozvoní. Kmín proti prdíkům a jak říkala babičku – trošku pepře, ať se vzepře.)
Krok č.5: K restované zelenině přidáme brambory včetně vody, ve které jsme je měly a vsypeme hrášek (v případě, že ho máme čerstvý. Mražený hrášek postačí vhodit těsně před dovařením polévky). Pokud veškerá zelenina není ponořena ve vodě z brambor – přilijeme ještě trošku vody. (Vždy zalévejte základ polévky studenou vodou). Polévku vaříme cca 20minut dokud nezměknou brambory (Mrkev potřebuje na uvaření více času než brambory, takže bude vždy trošku tvrdší. Jak by řekla Máňa z filmu Kulový blesk – tvrdost mrkve v tomto případě není „směroplatná“ :-D).
Krok č.6: Polévku vypneme a až nyní osolíme! (Polévku vždy solíme až na konec, jelikož některé druhy zeleniny se v osolené vodě vaří hůře a déle). V případě, že není dostatečně okořeněná – můžeme přidat ještě koření.
Krok č.7: Nyní nastává akce RV neboli „rozkvedlání vajíčka“. Vajíčka rozklepněte přímo do polévky, nechte je chviličku, aby se zatáhly a poté je pomalu vidličkou rozkvedlejte a nechte polévku 5minut odstát a máte hotovo!
Věřím, že už se vám také sbíhají sliny jako mně. Tak opatrně, ať si nespálíte pusu jako já 😀 Enjoy your polívečka
Něco na víc:
- pokud jste echt masožravci, tak do základu ještě před restováním pórku vložte slaninku.
- zeleninu můžete zalít vývarem místo vody – polévka tím získá na intenzitě. (Já si většinou vývar mrazím do zásoby – již brzy vám ukážu, jak nejrychleji a hlavně nejpraktičtěji zamrazit vývar).
- video recept na tuto báječnou jarní polévku s vajíčkem najdete na mém Instagramu – alisha.karmas – Jarní zeleninová polévka