Pomalu tažený vývar
Doma mám maroda, zima je za dveřmi, tak co jiného uvařit než pořádně silný vývar, který člověka postaví na nohy a zahřeje. A pokud uděláte do tohoto vývaru i domácí nudličky, tak se po něm jen zapráší, ani se nestačíte divit. Recept na domácí celozrnné nudle samozřejmě brzy dodám.
Můj vývar sice tentokrát nepatří mezi rychlé recepty hotové do 30 minut, ale zrovna u vývaru se vyplatí si počkat… Vývar je pomalu tažený, může být jak kuřecí, tak hovězí, obsahuje hodně zeleniny, avšak žádné emulgátory nebo jiné chemie a barviva. Sice příprava tohoto vývaru je dvoudenní proces, ale jednotlivé kroky jsou tak lehké a rychlé, že už jinak vývar vařit nebudete 😊
Časová náročnost: 2 dny (ale nelekejte se čtěte dál)
Ingredience:
- 500 -750g masa/kostí (kuřecí či hovězí – jaké najdete v bodě: Něco na víc)
- 2 velké mrkve
- 1 větší petržel
- ½ menšího celeru
- 1 menší cibule
- 2 stroužky česneku
- Koření: bobkový list, černý pepř, nové koření
Krok č.1: Nejprve si na tuku necháme pořádně osmahnout maso, aby se nám zatáhlo a zároveň dalo vývaru takovou tu „pečenou“ chuť. Takže se neboj maso osmahnout až pěkně do zlatova/hněda.
Krok č.2: Vývar vždy zalívejte studenou vodou a nechte jej pozvolna přijít k varu cca 20 minut. V téhle fázi se nám na vývaru vytvoří pěna neboli vysrážená bílkovina a tu za pomoci sítka či lžičky z vývaru odebereme. Tento krok je opravdu důležitý, jelikož díky němu budeme mít vývar krásně čistý/čirý nikoliv zakalený.
Krok č.3: Nyní do vývaru přidáme koření (abych nemusela posléze koření pracně lovit ve vývaru, tak si jej vždy dávám do sítka na čaj. Vše se krásně vyluhuje a přitom nemusíte lovit kuličky po celém hrnci) a pozvolna táhneme kuřecí vývar 2 hodiny a hovězí, pokud je jen z masa, tak také 2hodiny a pokud je s kostmi, tak 5 hodin. Vývar bude jemně probublávat, takže se o něj vůbec nemusíte starat.
Krok č.4: V této fázi přidáme kořenovou zeleninu, nakrájenou na velké kusy, česnek – stroužky necháme v celku a cibuli, kterou pouze rozpůlíme a necháme na ni i slupku, jelikož ta dodá vývaru zlatavou barvu. Vývar necháme dále probublávat další 1 hodinu.
Krok č.5: V této fázi máme pro dnešní den hotovo a vývar tak, jak je včetně masa, zeleniny a koření uložíme na chladné místo a necháme do druhého dne.
Krok č.6: Druhý den, když je vývar ztuhlý, tak z jeho povrchu odebereme případný tuk.
Krok č.7: Polévku scedíme, obereme maso a nakrájíme zeleninu, kterou posléze vrátíme do vývaru. Vše společně ohřejeme a nyní teprve osolíme a případně opepříme.
Přidáme domácí nudličky a můžeme podávat. Enjoy your vývar 😊
Přeji Vám #zdravejsiVareni a hlavně #sRadostiABezStresu
Vaše #AlishaEasyCooking
Něco na víc:
- vždy si dělám vývaru více a posléze si ho zamrazím za pomoci tvořítek na led a pak do různých omáček vždy vytáhnu jen kostku a nemusím používat kupované bujóny,
- maso na vývar může být hovězí či kuřecí. Postup vaření je defacto stejný. Já si průběžně schovávám různé ořezky z masa a potom z nich vždy vařím vývar. Pokud nemáte ořezky, tak kupte na kuřecí vývar nejlépe kuřecí stehna a na hovězí vývar oháňku, hrudí a pár kostí – nejlépe morkových. Divíte se, že používám u vývaru především maso, nikoliv kosti? My doma máme rádi vývar, co v něm stojí lžička – hodně nudlí, zeleniny a samozřejmě masa,
- recept na domácí celozrnné nudle již za pár dní.