Žitný chléb s makovou záparou
Protože jste si doslova zamilovali můj „základní“ pšeničný kmínový chleba a píšete mi o další recepty na chlebíky, tak tu pro vás mám recept na opravdu neobyčejný, ale výborný chleba z žitné celozrnné mouky s makovou záparou. Nemusíte se bát – opět je to chlebík, který je do 2 hodin hotový i s pečením, bez nějakého složitého překládání, hnětení, zakládání kvásku a dlouhého kynutí v lednici.
Tento chleba je velice hutný díky žitné mouce a stačí jen jeden krajíček a zasytí vás. Každý do má, alespoň trošku rád mák, když jej ode mne ochutnal, tak se zamiloval. Víte, že mák je velkým zdrojem vápníku a Česká republika vede ve spotřebě máku na osobu a třeba v Dánsku, kde jsem dlouho žila se mák vůbec neprodával, protože ho považují za silný opiát.
Časová náročnost: 15 minut příprava / min. 60 minut kynutí/ 40 minut pečení
Počet porcí: 1 bochník váha cca 800 g
- 500 g hladké mouky (já dala 500g žitné celozrnné)
- 400 ml vlažné vody
- 1 sáček sušeného droždí
- 4 lžíce nemletého máku
- 1 lžíce kmínu
- 1 lžička soli
Krok č.1: Nejprve si uděláme tzv. „záparu“ – mák v celku zalijeme vlažnou vodou a necháme ho chvíli vodu nasáknout cca 10 minut (je to ta voda, co patří posléze do chleba).
Krok č.2: Smícháme všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí, zalijeme záparou s mákem a vypracujeme hladké těsto. (Těsto je celkem lepivé, protože je z žitné mouky).
Krok č.3: Těsto zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout, alespoň 60minut. Těsto nevykyne tolik jako třeba u chleba pouze pšeničného (Tudíž maximálně zvýší objem o 50%, takže se nebojte, že nebylo vykynuté).
Krok č.4: Po vykynutí těsto vyklopíme na navlhčené prkýnko a budeme tzv. „překládat“ (čili těsto vytáhneme a konec vtlačíme doprostřed). Žitná mouka nemá tolik lepku v sobě, tudíž těsto není tak elastické a může se při překládání trhat. Těsto vložíme do formy či hrnce vyloženého pečícím papírem a necháme odpočívat.
Krok č.6: Mezitím co nám těsto odpočívá si dáme předehřát troubu na 250°C.
Krok č.7: Jakmile je trouba předehřátá, tak do ní vložíme chleba a nejprve pečeme na 250°C 20 minut zakrytý alobalem nebo pokličkou a dalších 20 minut bez pokličky na 220°C.